Летње дружење одржано 28. јула – три „лица“ Пиве


Летње дружење Удружења Дурмитораца одржано је у Пиви 28. jула 2024. године, а домаћин је био господин Слободан Делић, председник општине Плужине и господин Иван Додеровић, директор Парка природе Пива.

Присутни чланови Удружења Дурмитораца у Београду и њихови гости били су посебно захвални и почаствовани целодневним присуством домаћина Делића и Додеровића који су нам показали како се поштује, воли, цени, познаје и представља свој завичај.

Током дружења, представили су нам три “лица“ Пиве који су нас оставили без речи:

  • Божанствена природна лепота Пиве и асфалтирани путеви
  • Несхватљиво зло и злочини које су починили немачки фашисти у јуну 1943. године над невиним становништвом Пиве
  • Споменик прегалаштву, истрајности, мудрости и истинској вери уграђеним у скоро петовековну историју Пивског манастира.

Окупљање и доручак су били у ресторану Етно села Милогора на Трси у 10.00 сати. О домаћинском дочеку, пријатном друштву и врхунској домаћој храни похвала никад доста. Битно је напоменути да ресторан носи назив po “Милој гори“ (Милогори) која се налази између Недајна и Трсе.

Уследио је обилазак дела Пиве путем Трса – Пишче – Боричје – Сељковац – Дубљевићи – Борковићи – Безује, прелазак преко кањона Комарнице (Гаговића мост) – Рудинице.

Упореда са природним љепотама, које одузимају дах, уживали смо у резултатима садашње власти која је наставила напоре предходника и довела асфалтне путеве до свих пивских села.

Са болом и неверицом обишли смо Спомен–комплекс у Долима и одали пошту невиним жртвама немачког фашистичког злочина.

Припадници немачке СС дивизије “Принц Еуген“ уз подршку усташа-муслимана из гатачког среза и околине Пиве у периоду од шестог до 12. јуна 1943. године у селима пивске жупе убили су око 1.260 цивила, међу којима 549 деце и омладине до 20 година. Дола су била место највећег страдања и масовног убиства становника српске националности у злочину који су извршили 07. јуна 1943. године када су убили 522 цивила, од којих 109 деце.

Током обиласка Пивског манастира, бисера културно-историског и духовног наслеђа Пиве и целокупног српског народа, домаћин је био Игуман манастира јеромонах Јефтимије (Шкулетић).

Манастирску цркву Успења Пресвете Богородице подигао је митрополит херцеговачки Саватије Соколовић између 1573. и 1586. године.

Манастир је пренешен 1982. године, због изградње хидроцентрале на Пиви, на два километра удаљености од првобитног положаја. Са зидова храма скинуто је и поново враћено 1.260 квадратних метара живописа.

Обилазак културно-историских знаменитости завршили смо посетом Кули војводе Лазара Сочица на Горањску, која је 2015. године добила статус културног добра и данас послује у склопу Парка природе „Пива“.

У Кули је сабрано изузетно културно богатство и историјско наслеђе пивског краја. Поред изузетне историјске поставке, у њој је смештен и природњачки дом, што представља јединствен спој човека и природе.

Кула је отворена за посетиоце за Дан општине Плужине 4. августа 2023. године, након што је целом комплексу у оквиру куле удахнут нови живот.

Кула је од симбола моћи једног времена постала културно добро у којем су представљени археологија, етнологија, као и историја пивског краја од времена владавине Османског царства па све до данас, али и богат геодиверзитет и биодиверзитет Пиве.

Након богаток културног програма, уследио је заједнички ручак и дружење у ресторану Ловачког дома у Плужинама када нам се придружио дугогодишњи председник општине Плужине, почасни члан и велики добротвор Удружења Дурмитораца у Београду господин Мијушко Бајагић.

У домаћинском пријатном окружењу и богатој пивској трпези заокружили смо незаборавни дан и дружење у Пиви.